Back to Question Center
0

Заштита на спам: Водичот од Семалт

1 answers:

Повеќето пораки имаат спам пораки во нивните папки. Диференцијацијата на спам-пораки од оние од веродостојни извори е клучна потреба за секој корисник.

Е-пораките со спам можат да содржат штетни Тројанци или имаат намера да направат други дејства, кои ја мамат жртвата што прикажува маскирана задача за повик кон акција. Спамери добиваат пристап до вашиот компјутер и ви испраќаат е-пошти на реклами кои нема да ги сакате. Во некои случаи, спамери може да успеат да заглават во компјутерска мрежа - pr9 dofollow backlinks. Овој ефект може да им даде пристап до вашите веродостојни пораки, што може да ги натера да ги претставуваат како легитимни лица. Во други случаи спамери може да испратат несоодветни содржини на децата, вклучувајќи и порнографија.

Оставањето подалеку од спам е мора да има за поединец кој работи онлајн. За да останете настрана или да скенирате спам, експерт од Semalt , Лиза Мичел, ве советува да ги следите следниве мерки.

1. Користете софтвер за филтрирање на спам

Има некои анти-спам софтверски решенија, кои служат за блокирање на содржината на спам од непознати корисници. Овие филтри ги скенираат и откриваат дојдовните пораки. Софтверот може да блокира пораки, кои содржат спам и дозволуваат легитимни. Инсталирање на овие блокирање софтвер може да биде корисен ефект врз стабилноста на вашиот веб-сајт, како и подобрување на некои од вашите оптимизација за напори.

2. Имајте е-маил адреса за еднократна употреба

За лицата со работно име или е-пошта на блог, неопходно е да користите бесплатна работна е-пошта..Спамери може да бидат способни да киднапираат мрежа и да добијат е-пошта на веб-страница. Во овој случај, тие можат да ги испраќаат своите пораки кои содржат спами за пораки кои не влијаат на нечии информации. Спамери користат тактики како што се привлече, реклами и freebies кои можат да ја примаат жртвата со леснотија.

3. Не кликнете на линкови во спам-мејл

Овие врски може да извршат штетни задачи како што се SQL инјектирање или да го закачат прелистувачот за малициозни хакове. Во други случаи, овие врски можат да ги бираат кодовите на паметни телефони што ги прават да извршуваат функции како што се ресетирање на далечински фабрики.

4. Филтер веродостојни и сомнителни оптимизација алатки

Со почетокот на интернет маркетинг, спамери имаат ефективни техники за оптимизација, како и бројни алатки. Тие имаат многу успех во автоматизирањето на поголемиот дел од нивните процеси, исто како и типичните методи за интернет маркетинг. Спамери имаат алатки за автоматизација кои можат да им помогнат да ги искористат илјадници валидни е-мејл адреси.

5. Не отворај прилози во спам пораки

Еден од најлесните начини да добиете напади од тројанци е да отворите додатоци кои содржат тројанци. Ова се алатки генерирани од хакери кои имаат специфични задачи што ги извршуваат на компјутерот на жртвата. Еден обичен начин спамери употреба е испраќање на листата, каталог или количка информации во форма на датотека документ во пошта.

Заклучок

Секој човек кој користи компјутер или мобилен телефон за да пристапи на интернет, е предмет на спам. Спам пораки доаѓаат од хакери со малициозни лоши намери на нивната цел. Во зависност од ранливоста и незнаењето на жртвата, овие пораки можат да го колонизираат целото сандаче. Тие можат да влијаат врз начинот на работа на веб-сајтовите и крадењето од корисникот. Да се ​​биде оддалечен од спам е важно. Спам не само што може да направи компанија да страдаат од загуба, туку и да ја срушат веб-страницата. Можете да избегнете спам напади користејќи ги овие упатства. Во други случаи, може да откриете злонамерен е-пошта и да го избегнувате, правејќи го спамер да се откаже од вашата е-пошта.

November 28, 2017