Back to Question Center
0

Семалт акции 3 Вредни трикови за борба против спам

1 answers:

Е-пошта е еден од наједноставните и најефикасните начини за испраќање порака. Пораките станаа веродостоен метод, кој многу компании имаат корист од автоматизирање на различни задачи, како што се верификација на регистрираните записи и претплати. Разни автоматизација и известувања може да стигнат до корисниците речиси веднаш преку пораки.

За жал, сајбер криминалците имаат можност да користат спам за да ги извршуваат своите напори. На пример, има многу многу спам пораки што ги затнуваат многуте пораки на е-пошта - germany vps. Овие пораки за спам содржат многу ботови кои можат да ги направат луѓето да не успеат да постигнат максимум од своите маркетинг кампањи. Во други случаи, овие пораки содржат линкови кои може лесно да однесат некого на страната со фишинг.

Некои од методите обезбедени од Лиза Мичел, водечки експерт за Семалт , можат да ви помогнат да се држите настрана од спам пораки.

1. Чувајте ги вашите пораки тајни.

Е-мејл адресата е спамер треба да ги извршува своите должности. Чување на вашата e-mail тајна е од суштинско значење. Не изложувајте ја вашата е-пошта на многу луѓе бидејќи ова може да ја зголеми шансата да се изгуби на спамери. Покрај тоа, можно е лицето да добие спам порака до сите пораки во поштенското сандаче. За поединци кои поседуваат веб-страници, не користете ја вашата е-пошта на било кој пост. Спамери имаат многубројни алатки за автоматизација кои можат да најдат и користат е-адреси присутни на страницата..

2. Користете спам филтри.

Ова се софтверски програми кои имаат потенцијал за откривање и блокирање на спам пораки. Овие софтвери имаат многу методи и ресурси кои ги прават да ги разликуваат спам пораките од веродостојни пораки. Осигурајте се дека користите спам блокатори доаѓаат од компании со доверба. Е-пораките се добар начин да се направат спам вирусна. Оттука, тие добиваат инстант блокада. Гугл ги има испраќачот на е-пораки за проверка на спам и може да филтрира некои од овие пораки. Таа исто така може да ги скенира прилозите за малициозен софтвер и тројанци.

3. Не кликнувајте слепо.

Потврдете го кредибилитетот на URL пред да кликнете. Еден од суштинските начини за избегнување на штетни последици е целосно да се спречи е-поштата на спамер. Прво, кликнувањето на врската може да ве натера да слета на страната со фишинг. Второ, прикачените прикази во спам-мејл можат да содржат тројанци, кои се многу штетни кога станува збор за безбедноста на компјутерот. Лицата што вршат оптимизација или други задачи за спам користат алатки кои го следат ангажманот. Овие уреди значи дека кликнувањето нешто на спам-е-пошта може да испрати повратни информации до нив, потврдувајќи дека е-поштенската адреса е валидна за употреба на било кој веб-сајт.

Заклучок

Многу интернет корисници спаѓаат во спам и други малициозни сајбер-напади. Едно лице што сурфа на интернет може да најде многу пораки кои доаѓаат од непознати извори. Овие е-пораки може да содржат рекламни кампањи, како и други задачи кои бараат од корисникот да изврши задача за повик кон акција. Повеќето од овие спам-пораки прават корисник да страдаат од значителна загуба, како и зголемување на ранливоста на веб-страница. Можете да избегнете бројни проблеми во врска со спам со користење на упатствата погоре. Покрај тоа, постојат многу други обиди за хакирање што можете да ги избегнете преку оддалечување од спам.

November 28, 2017