Back to Question Center
0

Прашајте го Семалт: Кој е најлесниот начин да се ослободите од спам за упатување

1 answers:

Откако ќе инсталирате Google Analytics, ако забележите дека сообраќајот е зголемен случајно, тоа е знак дека вашата веб-страница добива лажни погледи и треба да преземете мерки за да се ослободите од нив што е можно побргу.

Artem Abgarian, Високи менаџер за успех на клиентите на Semalt , предупредува дека, за жал, не постои поставено начин за трајно отстранување на спам од Google Analytics. Сепак, можете да ги минимизирате ризиците со усвојување на повеќе начини.

Спам ботови и нивната употреба

Еден од главните причини за добивање на спам реферали е бот-спам. Хакерите ги дизајнираат на неколку начини и се обидуваат да ангажираат голем број луѓе во хакерство на нивните веб-страници. Тие испраќаат ангажирање линкови до вашето сандаче и се преправаат дека можат да генерираат многу сообраќај. Кога ќе кликнете на тие врски, ќе видите дека вашиот сајт добива многу сообраќај, но тој сообраќај нема никаква врска со реалноста. Хакерите всушност користат спам-ботови за да ве измамат.

Видови на реферална спам

Спам ботови користат различни методи за создавање на спам за спарување: преку духовни реферали и реферали на роботот. Google Analytics не може да процени или да процени што е упатување на барателот и што е упатување на духови. Референциите за духови се појавуваат кога вашата Google Analytics е погодена од лажен или непознат сообраќај, додека упатувањето на пребарувачот се случува кога вашиот сајт добива голем број прегледи од непознати извори. Треба да ги отстраните ботови, бидејќи треба да го намалите оптовареноста на вашите сервери и веб-страниците. Исто така е важно да се добијат точни податоци од Google Analytics за здравјето на вашиот сајт..

Главни домени на спам за спам

Не би било погрешно да се каже дека постојат бројни домени за спам, но познатите се: darodar.com, ilovevitaly.co, semalt.com и buttons-for-website.com. Важно е да се држите настрана од овие веб-сајтови и други слични сајтови, бидејќи тие можат да го оштетат вашиот сајт и да го уништат вашиот Google AdSense.

Отстранување на ботови и пајаци кои се вдишуваат добро

Можете да ги отстраните добро однесување пајаци и ботови од вашите податоци со прилагодување на вашите поставки. Ако не ги блокирате или отстраните што е можно порано, постојат шанси дека вашиот сајт ќе се оштети. Повеќето од ботови и пајаци изгледаат пријателски настроени, но тие всушност ги оштетуваат вашите онлајн и офлајн податоци. Google Analytics нуди разновидни договори, совети, трикови и предлози за да ги отстраните од својата веб-страница. Можете да отидете во делот admin за да ги проверите новите ажурирања и соодветно да ги прилагодите вашите поставки.

Како да ги отстраните референтните духови?

Откако тестирав некои договори, сфатив дека е лесно да се блокираат рефлексиите на духовите со инсталирање и активирање на вашите филтри. Бидете сигурни дека користите различни филтри за да ја максимизирате вашата онлајн заштита. Исто така, треба да ги поставите валидните филтри за имиња. За ова, ќе треба да го ставите вашиот ID за следење или број. Дозволете ми да ви кажам дека ботови се многу паметни; тие не би дозволиле да исчезне некоја шанса кога вашиот сајт или Google Analytics не се оштетени.

Отстранете ги спамските упатства за спам

Откако ќе ги прилагодите горенаведените поставувања, следниот чекор е да се имплементира валиден филтер на имиња на хостови кој ќе го задржи вашиот сајт и Google Analytics безбеден од спам за упатување. Вие не треба да заборавите дека роботите го посетат вашиот сајт сега и тогаш и се обидуваат да ги оштетат вашите податоци. Тоа е причината зошто треба да ги отстраните од вашиот сајт и Analytics на вашиот најрано Source .

November 28, 2017