Back to Question Center
0

Мастлив Instagram Tipps Wie Kunden Ihre Marke Lieben - Semalt Perspektive

1 answers:

Има заблуда во врска со Instagram дека некои деловни луѓе треба да ги отстранат. Кој рече дека платформата за социјални медиуми е само за "младите луѓе" да објавуваат фенси фотографии и видеа? Време е да го гледате Instagram во ново светло: со невиден пораст во маркетинг на социјалните мрежи, ништо не треба да се преземе за случајност.

Со други зборови, вистинската стратегија на Instagram може да го зголеми вашиот бренд - steppsweat kaufen.

Броеви не лажат. Instagram полека го презема како крал на социјалните медиуми. Според Скот Галовеј (маркетинг професор, Стерн на Њујорк), Instagram може да се пофали со 50-кратска ангажираност од Facebook и 20x од Твитер. Оваа година (2017 година), 51,8 отсто од љубителите на социјалните медиуми ќе бидат на Instagram, за прв пат да ја преминат 50-процентната марка. Не оставај се, искористете го овој нов тренд.

За да започнете, користете ги овие 6 совети што ги навел Френк Абањале, менаџерот за успех на клиентите на Семалт Дигитални услуги.

1. Оптимизирајте ја вашата био

Започнете со додавање на атрактивна био со линк Бит на вашата официјална веб-страница. Забележете дека само во вашата биографија можете да ја додадете оваа врска. Оваа врска "Like2Buy" ќе ги насочи потенцијалните клиенти кон целна страница со сите детали за производот - слики, цени, исход, итн.

2. Биланс на вашата содржина "диета"

Избегнувајте тешка продажба. Тоа не е доволно добро со вашата публика. Вашата содржина треба да биде мешавина на ангажирање мислења, малку информации за производот и понуди / промоции. Купувачите известуваат за силно влијание од социјалните медиуми кога размислуваат да купат нешто..Во сите случаи, влијанието на бројот беше медиумски акции на нивните пријатели. Вториот во ред дојде социјалните медиуми на брендот (ова е местото каде што доаѓате) на 38%. Уште 35% цитираа дека биле под влијание на она што трговците на мало морале да кажат на Instagram. Да го земеме примерот на Најк и Адидас - во 2014 година, Најк објави 60% од својата содржина врз основа на животниот стил на луѓето, додека Адидас направи 32%. Верувале или не, Најк добил 8x повеќе интеракции од Адидас.

3. Хаштати се бројат

Креирајте посебна перспектива на вашиот бренд. Користете визуелно пријатни и уникатни фотографии, како и видеа за да ја задржите вашата публика ангажирана. Користете hashtags кои се трендовски за да добиете повеќе изложеност. Тоа може да биде тешка задача, но треба да пронајдете начин за излез.

4. Следете ги ангажманите на публиката

Постојат некои алатки кои можете да ги користите за да ги следите броевите. Crowdfire, SimplyMeasured, Iconosquare и други аналитички алатки ќе ви помогнат да го оцените досегот на секој пост, како и нејзиниот ангажман. Само осигурајте да извршите темелно пребарување на клучните зборови, за да добиете повеќе ангажман. Тоа не ви штети за да дознаете други брендови користејќи го истиот хаштаг.

5. Капитализирај се на милениумскиот сегмент

Милениумите само сакаат Инстаграм. Вашиот бренд треба да се поврзе со милениумскиот сегмент, по што тие можат да го шират зборот преку споделени фотографии / видеа. Приказните на Instagram се многу популарни, па зошто да не мислат дека ги надмудрува публиката или им даваат еднодневни понуди.

6. Што се однесува до бренд амбасадор?

Ако имате буџет и волја да најдете влијател, тогаш одете напред и направете го тоа. Додека во тоа, уверете се дека нивниот профил е чист и тој / таа има големо следење. Немојте да се оставате зад себе. Неодамна, истражувањето испитуваше милиони мислења од 800 различни брендови. Ова е она што тие го дознаа - 92% го усвоија Instagram каде што објавуваат просечно 15 мислења неделно. Придружи се на банда.

November 28, 2017