Back to Question Center
0

Дали сакате да спречите спам? Semalt Expert ги дефинира советите за тоа како да ги блокираме филтрите за спам

1 answers:

Кога станува збор за онлајн маркетинг и други задачи, важно е да се соберат сите потребни информации пред извршување на критичните задачи. Образованието за сајбер-напади може да биде корисно за една компанија. На пример, бизнисите можат да добијат информации за тоа како да откриваат и избегнуваат спамирање на пораки, како и други онлајн содржини. Овие едноставни техники можат да помогнат на компанијата и нејзините вработени да заштедат милиони вредни ресурси кои стануваат ранливи во случај на успешни спамови напади. Таа, исто така може да ја спаси компанијата агонијата на добивање хакове и напади со спам што може да ги направи бизнисите изгуби многу на сајбер криминалците - produttori giochi.

Лиза Мичел, Менаџер за успех на клиентите на Semalt , пренесува критични информации за тоа како да се справи со спам.

1. Email адреса.

Е-мејл адресата е лична информација за контакт. Треба да остане тајна. Во случај на користење на интернет, не ја давајте вашата е-адреса на веб-страница или онлајн форма чијашто оригиналност и кредибилитет е доведена во прашање. Повеќето спамери користат е-адреса за испраќање пораки. Одржувањето на вашата адреса сигурно ги држи еден чекор од досегнување до вас. Исто така, не треба да отворате прилози присутни во спам пораките. Тие можат да содржат тројанци, кои можат да имаат многу негативни функции на компјутерот на жртвата.

2. Не отпишување..

Кога спам-мејл содржи линкови, од клучно значење е да не се отпишувате на ништо. Прво на сите, ова е измама, бидејќи не сте учествувале во било која претплата. Понатаму, овој процес потврдува на спамер дека е-поштата што ја валим ја користи за да изврши други напади во иднина. Покрај тоа, врската во неа може да изврши други малициозни задачи на вашиот компјутер прави многу штета.

3. Никогаш не кликнете на линкови во спам-мејл.

Овие врски може да содржат малициозен софтвер или може да извршат бирање на код на паметен телефон. Во други случаи, на спамер му потврдува дека адресата за е-пошта е валидна. Оваа опција го остава спамер со валидна цел што може да испрати повеќе спамирање алатки или фишинг страници. Понатаму, овие линкови може да содржат алатки за хакирање кои можат да ги закачат вашите интернет прелистувачи на оддалечени задни компјутери и да добијат пристап до многу лични информации.

4. Користете поединечна е-пошта за работа.

За луѓето кои имаат лични веб-страници, важно е да не се објавува сопствената работа во неа. Ова избегнување е затоа што хакерите и scammers имаат алатки кои можат да бидат во можност да ги добијат пораките од веб-страницата и да ги користат за спам напади. Ако треба да вклучите услуги за е-пошта, неопходно е да користите бесплатни е-пошта за оваа функција.

Заклучок

Многу бизниси и луѓе паѓаат за злонамерни напади со спам. Во повеќето случаи, спам вклучува бројни залудни обиди, кои можат да станат успешни кога ќе најдат доверчива жртва. Како резултат на тоа, работниците и различните ентитети на фирма се чувствителни на сајбер-напади, како и други хакове од страна на партии со лоша намера. Образованието и свеста можат да ја спасат компанијата многу време, ресурси, репутација и агонија што сајбер криминалците можат да ги предизвикаат по успешни напади. Во овој водич, достапни се неколку начини на кои можете да откриете и избегнете спам. Од овие техники, можете да се пазете од овие пораки, и да одговорите соодветно без да дојдете во длабоки проблеми.

November 28, 2017