Back to Question Center
0

Што брзо совети за оптимизација може да ми даде?

1 answers:

Како што е добро докажано дека повеќе од половина од вкупниот сообраќај доаѓа директно од органски резултати од пребарувањето, дозволете ми да ви дадам неколку совети за оптимизација за да го зголемите вашиот органски сообраќај. Па, пред да почнеме, сакам да ве уверам дека ви покажува некои брзи совети за оптимизација воопшто не значи дека ќе аплицирам за никакви манипулативни трикови, сомнителни техники или не дај Боже, какви било шеми што имаат договор со Black -Има пребарувач оптимизација. Моите брзи совети за оптимизација се базираат само на докажани акции единствено, кои доаѓаат во согласност со најновите трендови во индустријата и од најновите промени во алгоритмот за пребарување на Google. Значи, да почнеме!

quick seo tips

Овде ќе се фокусирам на фрагменти, бидејќи сега е еден од најпопуларните трендови во заедницата SEO - california computer repair companies. Значи, ајде да видиме некои брзи совети за оптимизација за оптимизирање на вашите фрагменти за SERP за привлекување на повеќе органски сообраќај.

Брзо оптимизација за совети за да се зајакне органски сообраќај со SERP снипети

Пред да започне, на SERP најчесто се залага за било кој резултат од пребарувањето што го гледаме во Google, по внесување на барање за пребарување во полето. Се разбира, SERP може да има сосема поинаков изглед, во зависност од одредена клучен збор што го користевме за барање за пребарување. Со тоа, понекогаш можеме да бидеме прикажани и во Google мапи или релевантни видеа.

Назад кон субјектот, типичен SERP фрагмент најчесто се состои од 3 главни делови, како што се Наслов на страницата, URL на страницата и Мета Опис. Ајде да видиме што брзо совети за оптимизација можат да се применат за секој елемент од фрагментот SERP:

  • Насловот на страната се препорачува да застане некаде во рамките од 55-60 карактери што треба да бидат прикажани од страна на пребарувачот во целост. Со тоа, ставете го најдобро насочениот клучен збор и напишете наслов на звук, за да имате поголема шанса да бидете рангирани директно помеѓу најдобрите резултати од пребарување.
  • УРЛ на страницата е втор суштински дел од секој фрагмент. Кога ги оптимизирате URL-то на вашата страница, запомнете да ги имате кратки, но сепак значајни и ангажирани за кликвания на корисник. Што се однесува до пребарувачите, нека видат вашите URL-то богати со клучни зборови за уште повисок ранг. Забележете, сепак, да бидете упорни за да ја завршите задачата во целост, бидејќи откако ќе ги промените вашите URL-и и да добиете одлична позиција во SERP-овите, сите корекции или понатамошни измени може да предизвикаат загуба на вашите страници од претходните добивки во рангирањето.

seo tips

  • Мета описот е наменет да даде звук и точен преглед, кој треба да биде атрактивен и за пребарувачите, и за живите корисници. Се препорачуваат општи мета-описи за да стојат над лимитот од 156 карактери. Сепак, забележете дека рамката на вашата веб-страница за мобилни уреди има максимална должина на мета опис намалена само на 120 знаци. Добро работат на описот на мета-страницата, да ги збогатиме со клучни зборови, но сепак елегантни и привлечни за живи корисници. Со тоа, може да имате огромен поттик во бројот на кликање на корисниците. Иако мета-описи немаат директно влијание врз вашиот ранк (како и самиот сообраќај), нивниот потенцијал за генерирање на CTR може да доведе до подобро препознавање и, конечно, повисока позиција во резултатите од пребарувањето на Google.
December 22, 2017