Back to Question Center
0

Веб-скреперна содржина: Дали е најдобриот начин да добивате податоци од Интернет? - Семалт дава одговор

1 answers:

Добивањето податоци од интернет не е секогаш лесна задача. Веројатно сте пробале сè за да најдете веб-локација што ги содржи податоците што ги сакате, но не можеше да ја преземете или да ја копирате и залепите содржината. Сепак, не се откажувајте! Постојат некои напредни начини да ги добиете податоците во формат соодветен за понатамошна манипулација:

 • Можете да добиете податоци од веб-базирани API-и (апликациски програмски интерфејси). Многу веб апликации како Фејсбук и Твитер нудат интерфејси кои овозможуваат лесен пристап до нивните податоци. Прилично лесно е да се добијат комерцијални, па дури и владини податоци со користење на такви интерфејси - dior safilo.
 • Можете исто така да извлечете податоци од PDF датотеки. Сепак, тоа можеби нема да биде лесно, бидејќи PDF формат е погоден за печатачи. Постојат шанси дека може да ја изгубите структурата на податоците потребни при преземање од PDF.
 • Има напреден начин за извлекување на веб-податоци - вадење на податоци користејќи веб-страница скреперна содржина .

Зошто да користите веб-страница скреперна страница?

Земајќи ја предвид промената на природата на достапните содржини на интернет, како и комплексноста на веб-базирани платформи, постојат многу причини зошто треба да размислите да користите веб-страница стругалка за да ги добиете информациите што ви се потребни. Еве еден краток преглед на овие причини:

 • Отфрлање на веб-страница без накусо

Ограничување на стапката е аспект што треба да го земете предвид при изборот на метод за добивање податоци од мрежата. Во пракса, тоа значи поставување ограничување на бројот на посети на посетителите до некоја локација, без да се сметаат за DDoS (дистрибуирано одбивање на услуга. ) напад. Ако сакате да добиете максимум од вашето искуство за извлекување податоци, користете соодветна стругалка за веб содржини . Поголемиот дел од сајтовите не ја бранат нивната содржина од гребење, така што ќе можете да ги добиете потребните информации без никакво прашање.

 • Остани анонимни додека стружење
 • Ако сакате приватно да добивате податоци од веб, веб-стружењето е најдобриот начин за да го направите ова. Скрепер за веб содржина ви овозможува да правите едноставни HTTP барања без да се регистрирате. Освен од вашите колачиња и IP адреса, нема ништо друго што може да доведе до администратор за вас.

  • Веб стружење добива податоци кои се лесно достапни

  Веб стружење не е ракета наука. Нема потреба да се контактирате со некој во организацијата или да почекате некој сајт да отвори API. Само да дознаам некои основни модели на пристап и вашата стругалка за веб содржини ќе го направат остатокот од работата.

  Можете да ги користите веб скреперни за да ги добиете скоро сите типови на податоци од буквално било која локација. Затоа, тоа е најдобриот начин да се добијат податоци од интернет во споредба со други техники за екстракција на податоци. Следниот пат кога сакате да добиете какви било податоци надвор од интернет, користете стругалка за веб содржина и вашата работа ќе биде многу полесна и интересна од кога и да е.

  December 22, 2017